odwiedź i dołącz do nas

  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • YouTube

Europa i Chiny są skazane na współpracę

wnp.pl (Dariusz Malinowski) - 15-05-2012
fot. PTWP
– Niedawny pobyt prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach znacząco poszerzył możliwości współpracy gospodarczej. Również wizyta naszego premiera w Polsce oznaczał znaczący postęp. Mamy coraz więcej mamy dowodów na to że Polska jest właściwym miejscem dla Chińskich inwestycji w Europie – powiedział Ma Changlin, radca ekonomiczno - handlowy ambasady ChRL w Polsce.
Ponad sto osób uczestniczyło w panelu zatytułowanym „Chiny-Europa, wizerunek, inwestycje”. Konkluzja dyskusji jest prosta. Zarówno Europa jak i Chiny skazane są na współpracę. Bariery mogą być związane z różnicami kulturowymi. Polska ze względu na swoją wielkość i lokalizację może w przyszłości stać się prawdziwymi wrotami do Europy dla chińskich firm.Co trzeba zrobić w ramach strategicznego partnerstwa pomiędzy Chinami i Polską, aby rola naszego kraju wzrosła? Według Changlina Polska jest bardzo „seksowna” dla inwestycji. Duży rynek i dogodne położenie sprzyjają atrakcyjności. Jednak powinny być poczynione kroki, które spowodują, że nasza atrakcyjność wzrośnie. Jakie?- Kluczowa sprawa to praca ambasady RP. Wydaje mi się, że potrzebne jest wysłanie przez Polskę specjalnych delegacji do chińskich odpowiedników. Konieczne jest nakreślenie mapy drogowej współpracy. Wskazana byłaby także współpraca chińskich i polskich stref ekonomicznych. Myślę o mariażu w ramach prawa polskiego – powiedział Changlin.Zdaniem Krzysztofa Domarackiego, szefa rady nadzorczej Seleny, firmy silnie obecnej na chińskim rynku, opłaca się inwestować w Państwie Środka. Domaracki zaznaczył, że Chiny nie czekają na żadne firmy, bo wszystkie same tam idą.Jakie wyzwania czekają polskie spółki? - Nie różnicowałbym tego. To wyzwania dla wszystkich europejskich firm. Różnice biorą się co najwyżej z wielkości firm – mówi DomarackiJak przyznał wejście Seleny do Chin rozpoczęło się w 2005 roku. - W zglobalizowanym świecie próba sprzedawania poza własnym obszarem kulturowym musi być poprzedzona budową wspólnych platform zrozumienia. Np. w praktyce gospodarczej Chin prawo odgrywa nieco inna rolę niż w naszych krajach. Jak czujemy się w Chinach? To inny świat. Trzeba się nauczyć Chin i panujących tam realiów – zaznaczył szef rady.O nadziejach związanych ze współpracą mówił Lu Zhongqiang, komisarz Chińskiego Banku Rozwoju. – Nasz bank stawia sobie za zadanie wspierania działalności zagranicznej chińskich firm. Interesują nas duże kontrakty. Chcemy współpracować w różnej postaci.

Polska ze względu na wielkość jest ważnym partnerem. Chcemy wspierać inwestycje w Polsce. Już zresztą zrobiliśmy to wspierając chiński podmiot, który kupił Hutę Stalową Wola. Mamy linie kredytową w wysokości 10 mld dol, mające wesprzeć współpracę – powiedział Zhongqiang.Jak zaznaczył jego bank ma nadzieję, że polski rząd, agencje i polskie przedsiębiorstwa będą przedstawiały ciekawe projekty w zakresie współpracy.