odwiedź i dołącz do nas

  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • YouTube
Kutz Kazimierz
Kutz Kazimierz

Stanowisko: Senator RP

Wicemarszałek Senatu V kadencji
Senator IV i VI kadencji, poseł VI kadencji
Urodził się 16 lutego 1929 r. w Szopienicach.

W 1954 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi (obecnie Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna).
W 1959 r. debiutował filmem „Krzyż Walecznych”. Wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych (m.in. „Nikt nie woła”, „Ludzie z pociągu”, „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca”, „Śmierć jak kromka chleba”, „Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski”). Reżyserował także wiele spektakli Teatru Telewizji („Opowieści Hollywoodu”, „Do piachu”, „Emigranci”, „Kartoteka rozrzucona”, „Wielebni”). Pracował także w teatrach, m.in. w Teatrze Starym w Krakowie i w Teatrze Narodowym w Warszawie, w którym reżyserował sztuki Tadeusza Różewicza („Kartoteka”, „Spaghetti i miecz”, „Na czworakach”).
W 1972 r. założył zespół filmowy „Silesia” w Katowicach i do 1978 r. był jego kierownikiem artystycznym. W latach 1981-1983 wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a w latach 1985-1991 – reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Od 1987 r. był głównym reżyserem, a od 1990 do 1991 r. – dyrektorem Ośrodka TVP w Katowicach. W latach 2000-2004 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka TVP Kraków.
W 1981 r. przewodniczył Komisji Porozumiewawczej Środowisk Twórczych i Naukowych. W tym samym roku został internowany.
Zajmuje się publicystyką, pisze o filmie i problemach Śląska. Opublikował „Klapsy i ścinki. Mój alfabet filmowy i nie tylko”, a w 2010 r. zadebiutował jako powieściopisarz książką „Piąta strona świata”.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w 2009 r., podczas XXXIV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, otrzymał Platynowe Lwy, nagrodę za dorobek artystyczny.
Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
W Senacie IV kadencji pracował w komisjach: Nauki i Edukacji Narodowej oraz Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. W V kadencji Senatu pełnił funkcję wicemarszałka, był członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu. W Senacie VI kadencji należał do komisji: Kultury i Środków Przekazu oraz Nauki, Edukacji i Sportu. W Sejmie VI kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, pracował w Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Bezpartyjny.