odwiedź i dołącz do nas

  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • YouTube
Jabłoński Ireneusz
Jabłoński Ireneusz

Stanowisko: Członek Zarządu, Ekspert, Centrum im. Adama Smitha

Urodzony w 1961 roku; specjalista w obszarze zarządzania strategicznego i operacyjnego, restrukturyzacji i kierowania dużymi organizacjami. Przez ponad 15 lat związany z sektorem usług finansowych, a obecnie z sektorem energetycznym.
Absolwent Politechniki Łódzkiej, Podyplomowych Studiów Bankowości, prowadzonych pod auspicjami Narodowego Banku Polskiego na SGH w Warszawie oraz studium z zakresu strategicznego zarządzania bankiem w INSEAD Fontainebleau (Francja). Stypendysta University of Wisconsin Milwaukee (USA).
W latach 1994-1997 Burmistrz Miasta Łowicza; członek Rady przy Prezydencie RP d.s. samorządu terytorialnego; Łowicz w 1997 r. otrzymał tytuł najlepiej zarządzanego miasta w kat. 30-50 tys. mieszkańców, na podstawie Europejskiej Karty Miast.
Od końca 1997 roku związany z branżą finansową. Pełnił m.in. funkcję prezesa zarządu spółek leasingowych: PBG Leasing Sp. z o.o. w Łodzi; Kredyt Lease SA w Warszawie; PKO Leasing SA (obecnie Bankowy Fundusz Leasingowy SA) – spółkę tą stworzył od podstaw i dynamicznie wprowadził na krajowy rynek.
W 2002 roku jako wiceprezes zarządu Banku Częstochowa SA nadzorował proces restrukturyzacji Banku oraz pełnił funkcję menadżera projektu mBanku – pierwszego w kraju banku elektronicznego.
W 2003 roku jako wiceprezes zarządu Banku Pocztowego, przygotował i przeprowadził program restrukturyzacji banku oraz, wraz z zespołem najbliższych współpracowników, opracował nowatorski program wprowadzenia szerokiego wachlarza usług finansowych do placówek pocztowych.
W latach 2005-2008 dyrektor Banku w BRE Banku SA w Warszawie, odpowiedzialny m.in. za strategie i nadzór właścicielski grupy banku; przeprowadził również kompleksową restrukturyzację obszaru operacyjnego banku (głównie w zakresie bankowości korporacyjnej).
Od 2003 roku związany z Centrum im. Adama Smitha, od 2004 roku Członek Zarządu Centrum oraz lider zespołu doradztwa strategicznego.
Interesuje się historią antyczną i gospodarczą świata. Był wieloletnim zawodnikiem AZS (piłka ręczna); uprawia tenis i narciarstwo. Chętnie gra w brydża i podróżuje. Żonaty (żona pracownik naukowy), trzech synów