odwiedź i dołącz do nas

  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • YouTube
Faryś Jakub

Firma: Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego

Stanowisko: Prezes Zarządu

Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Całe życie zawodowe związany z branżą motoryzacyjną. Karierę rozpoczął w firmie Renault, następnie pełnił funkcję dyrektora sprzedaży i marketingu u wyłącznego importera samochodów marki SAAB. Kontynuacją jego pracy w motoryzacji było zarządzanie działem marketingu w Scania Polska SA.
W 2002 roku objął stanowisko dyrektora Stowarzyszenia Oficjalnych Importerów Samochodów, organizacji sektora NGO, która od tego czasu stała się największą Polską organizacją pracodawców branży motoryzacyjnej, zrzeszającą obecnie 39 firm: producentów oraz przedstawicieli producentów pojazdów samochodowych, motocykli i skuterów w Polsce. Od 2008 roku, już jako prezes organizacji przekształconej w Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, wspiera działania na rzecz rozwoju i promocji polskiego sektora motoryzacyjnego. Jako szef PZPM uczestniczy w pracach rządu i komisji parlamentarnych przy opiniowaniu projektów najistotniejszych aktów prawnych dotyczących motoryzacji. Reprezentuje interesy firm członkowskich w organach Unii Europejskiej – w tym na forum Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej - nominowany przez Ministerstwo Gospodarki do udziału w pracach grupy wysokiego szczebla - CARS 21, jako jeden z ekspertów rządowych ds. sektora motoryzacyjnego. Regularnie uczestniczy w spotkaniach europejskich organizacji branżowych – ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów) i ACEM (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Motocykli), w których reprezentuje głos polskiej branży motoryzacyjnej.
Jakub Faryś jest autorem wielu publikacji w prasie ekonomicznej i motoryzacyjnej; komentatorem problemów branży i jej otoczenia.